niedziela, 22 maja 2016

Weekend z dziećmi – Kolej Wąskotorowa Rogów

Witajcie,

Coraz ładniejsza pogoda zachęca do spędzania czasu na powietrzu. Jeśli szukacie pomysłu na ciekawą atrakcję dla Waszych pociech to Kolej Wąskotorowa w Rogowie sprawdzi się idealnie. My byliśmy tam w długi majowy weekend, a nasi chłopcy byli zachwyceni, zresztą my także.


W Rogowie, niedaleko Łodzi wciąż funkcjonuje Kolej Wąskotorowa, podobno najdłuższa w Polsce. Odcinek łączący trasę Rogów – Rawa Mazowiecka i Biała Rawska powstał w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej. Służył do transportu żywności, broni i amunicji na front. Po wojnie została wcielona do struktury Polskich Kolei Państwowych i tak funkcjonowała do 2001 r. Wtedy to podjęto decyzję o likwidacji. Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych uratowała linię oraz tabor przed złomowaniem. Pomogło Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej. W 2003 r przywrócono kursy turystyczne dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Po wielu latach starań w Rogowie znajduje się kolekcja zabytkowego taboru wąskotorowego, jedna z największych w Europie. 
 
Obecnie kursy odbywają się z Rogowa do Jeżowa i z powrotem. Pociągi kursują we wszystkie letnie niedziele od 23.04 do 25.09. Dodatkowo w święta i długie weekendy także. Odjazdy odbywają się 4 razy dziennie. Bilety kosztują 17 zł (12 zł ulgowy, dzieci do lat 4 bezpłatnie). Można także wybrać opcję kursu w jedną stronę, wtedy bilet kosztuje 12 zł (8 zł ulgowy). Bilety do nabycia w pociągu bądź w kasie biletowej w budynku muzeum. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej kolei.


Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim wycieczka kolejką z Rogowa do Jeżowa. 

Na miejscu czeka na uczestników grill i ognisko. Można upiec sobie kiełbaskę na ognisku, co stanowi sporą atrakcję, szczególnie dla dzieci z miasta. 

Po krótkiej przerwie wróciliśmy do Rogowa, gdzie zwiedzaliśmy zabytkowy tabor. Wszystkie wagony zostały pięknie odrestaurowane, oryginalnie odmalowane, wyposażone i oznaczone. 


 
Sporym urozmaiceniem jest czynna drezyna, którą można się przejechać.

Wycieczka do Rogowa sprawiła nam ogromna przyjemność. Za niewielkie pieniądze chłopcy przeżyli fantastyczną przygodę, a my z tym większą radością patrzyliśmy na ich zadowolone twarze. Dla dorosłych to także ciekawa atrakcja, zapoznanie się z historią i zabytkowym taborem.
Gorąco polecam.

Sylwia


2 komentarze:

  1. Byłam tam za czasów gdy sama byłam dzieckiem i wtedy bylo to dla mnie duże przeżycie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem Cię, moi chłopcy byli zachwycenie.

      Usuń